Sabun Kalıp olarak ne kullanabilirim?

İlk projemde bir silikon kek kalıbı kullandım. Onlar kullanımda en kolay ama masraflı bir çözüm.İkinci projemde mutfağımda bulabildiğim dondurcu gıdalardan kalan ambalajı kullandım. Şeffaf olmak şart değil. Benim için önemlidi çünkü böyle size sabun yaparken bazen dışarıdan birşey gösterebilirim.Ayrı olarak metal kek kalıbı, oğlumun yıkanmış yoğurt kabı ve cupcake kağıdı da denedim.


 İlk olarak oğlumun kalıbı. Kullanımda çok kolay, detaylar mükemmel, bence tek kullanım kalıbı ve çocuklar için hoş bir sabun kalıbı. Ama dikkat edin sabun bazınız fazla sıcak olmasın veya kalıbınız dökünce yok edeceksiniz. Kim bir kez bir yoğurt kase bulaşık makınasıya koydu biliyor neden bahsediyorum.Metal kalıb da güzel, acayip parlak yüzey oldu ama çıkartmak biraz dertli, daha büyük kalıplarda bu iyice problem yaratabilir. En son ve beni en şaşırtan cupcake kağıdı oldu. Dökme esnasında yayılmasın diye onu metal muffin kalıbı koydum, bunun yanında başka bir destek vermedim. Kağıdın katlama çizgiler çok güzel belirgin oldular ve kağıt problemsiz sabundan ayrıldı. Ellinizde hiç kalıbınız yoksa, bence yağlı kağıt ile şekil vermek için kullanabilirsiniz.


Aklımıza başka kalıp olarak kullanabilir şeyler geliyorsa size için deneceğim. Size de bir şey aklınıza geliyorsa bana haber verin.


Güncelleme: Proje 2 ilave de oğlumun başarı ile kum kalıbı kullandım :)


Sabun yapımı için herşey Tatlı Dilimler'de bulabilirsiniz. Tatlı Dilimler göz atmak için buraya tıklayın.

4 yorum:

 1. silikon kek kalıplarını hiç denedinmi canım
  omlara kafayı takmış durumdayım acaba olur mu diye

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabiki silikon keke kalıpları kullanabilirsiniz ama lütfen tekrar kek yapımı için kullanmayın.

   Sil
 2. merhaba değişik sabunlar yapmak istiyorum ama elimde hiçbir malzeme yok :) bende değişik pratik çözümler üretmeye çalışıyorum... mesela sabun bazı kullanılıyor gördüğüm kadarıyla elimde yok nereden alabileceğimi de bilmiyorum onun yerine renkli kokulu ucuz sabunlardan alıp benmari usulü eritsem sabun bazı elde etmiş olmaz mıyım? hem koku esansına da ihtiyacım olmaz ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   maalesef normal sabun eritmek mümkün değildir. Eriyebilir sabun bazı özellikle bu yöntem için hazırlamış bir sabun çeşitidir.
   Buradan temin edebilirsiniz mesela http://tatlidilimler.com/shop/eriyebilir_sabun_bazi
   Justine

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...